Pięć porad na czym koniecznie nie oszczędzać!

Wiele poradników dotyczących dobrego oszczędzania skupia się na najlepszych sposobach na łatwych i pozornie skutecznych sposobach na oszczędzanie. Jednak ile w tym prawdy? Na czym nie powinno się oszczędzać?

1. Nie oszczędzaj na zdrowiu!

Podczas choroby, najczęściej zwykłego przeziębienia, wiele osób decyduje się na sprawdzone, domowe sposoby, zamiast przejść się do lekarza. O ile wiele z lekkich przeziębień i objawów zakażenia wirusowego lub bakteryjnego ustępuje po domowej terapii, jeśli się nasilają, nie warto oszczędzać na lekach i lekarzach. Oszczędzanie pieniędzy na potrzebnych lekach ciągnie za sobą dodatkowe koszty w przyszłości, które nie raz mogą być kilkunastokrotnie większe niż w momencie choroby. Szybka wizyta u lekarza i w aptece stanowczo nie powinny być obiektem planu oszczędnościowego.

2. Nie kupuj taniej elektroniki.

Każdy używa sprzęt elektrycznego. Telefon, telewizor, mikrofalówka czy pralka to urządzenia rodzinnego użytku, które są szczególnie narażone na zbytnie wyeksploatowanie. Oszczędzanie przy zakupie elektroniki jest częściowo analogiczne do oszczędzania na zdrowiu. Tani sprzęt AGD i RTV jest bardziej awaryjny, a w dłuższym okresie oznacza to dodatkowe, często nieprzewidziane, koszty. W wielu przypadkach lepiej wydać większą kwotę, żeby cieszyć się lepszą jakością obrazu czy dźwięku.

3. Pilnuj się na promocjach!

Promocje, rabaty, Black Friday i Cyber Monday. Te słowa wpływają na niektórych jak płachta na byka. Oszczędzanie pieniędzy kupując na promocjach najczęściej jest iluzoryczne i w rzeczywistości prowadzi do wzmożonych wydatków oraz kupna zupełnie niepotrzebnych urządzeń. Przed kolejnymi rabatowymi zakupami warto zastanowić się czego tak naprawdę potrzeba albo, która z nowo kupionych rzeczy nie będzie zawadzała w domu. Promocje kuszą, ale wydawanie pieniędzy na bezsensowne ruchomości to nie oszczędzanie, a niemądre wydawanie i trwonienie.

4. Nie oszczędzaj na jedzeniu.

Każdy wie, że w zdrowym ciele mieszka zdrowy duch. Właśnie z tego powodu, ludzie oszczędzający na jedzeniu, tak naprawdę wykańczają się i generują sobie dodatkowe koszty w przyszłości. Dobra i zbilansowana dieta to podstawa, bez której codzienna praca i spełnianie swoich postanowień może okazać się niemożliwe. Kto nie słyszał o słabnących w trakcie pracy pracoholikach, którzy postanowili oszczędzić na śniadaniu. Dodatkowo, dieta bogata w witaminy i wszelkie potrzebne do funkcjonowania wartości odżywcze pozytywnie wpływa na samopoczucie i zmniejsza miesięczne wydatki na leki i rozrywkę!

5. Płać za usługi, z których korzystasz!

Tak, do usług również zalicza się bilet miesięczny do komunikacji miejskiej. Ludzie oszczędzający na biletach do autobusów czy tramwajów oszczędzają tylko i wyłącznie iluzorycznie. W gruncie rzeczy taka postawa jest równa hazardowi, na którym prędzej czy później się straci. Mandat za jazdę bez biletu to koszt od 100 do 250 złotych. Nie warto oszczędzać 50 złotych, aby kilka razy w miesiącu narażać się na tak gigantyczne koszty. Zamiast tego, przeznacz pieniądze z potencjalnych mandatów na rachunek oszczędnościowy.

Dodaj komentarz