Na czym polega wypłata gotówki typu cash back?

Wypłata pieniędzy kojarzy się przede wszystkim z oddziałem banku i bankomatem. Cash back to o wiele ciekawszy i prostszy sposób wypłaty swoich środków. Jak z niego skorzystać?

Czym właściwie jest cash back?

Cash back to, w dużym uproszczeniu, wypłata gotówki znajdującej się na karcie w dowolnym odwiedzanym przez nas sklepie. Podczas zakupów kartą istnieje możliwość poproszenia sprzedawcy o wypłatę środków znajdujących się na koncie. Wiąże się to z natychmiastowym otrzymaniem potrzebnej gotówki bez obowiązkowej wizyty w bankomacie. Podczas wypłaty typu cash back na koncie figurują dwie pozycje – zapłata za zakupiony towar oraz, osobno, kwota jaką sprzedawca wypłaca w procesie cash back. Ten sposób wypłaty swoich środków jest niezwykle wygodny i szczególnie przydatny w przypadku braku bankomatów w pobliżu domu.

Jak wygląda proces wypłaty gotówki za pomocą cash backu?

Aby wypłacić własne środki należy włożyć kartę do terminala, tak jak podczas standardowej płatności za codzienne zakupy, a następnie powialamoić sprzedawcę o kwocie do wypłaty. Po podaniu kwoty jaką pragnie się wypłacić za pomocą cash backu, sprzedawca wprowadza cenę zakupów oraz kwotę obciążanie konta z tytułu wypłaty gotówki. Każdą transakcje typu cash back należy autoryzować kodem PIN, a cały proces znacząco ułatwi włożenie karty do terminala. (Wypłata gotówki w sklepie nie zadziała w przypadku płatności zbliżeniowej). Po pozytywnej autoryzacji, kasjer drukuje paragon zawierający ceny zakupów oraz ilość wypłaconej gotówki. Gotówka pobierana jest z kasy sklepowej i przekazywana natychmiastowo klientowi.

Kiedy wypłacisz gotówkę w taki sposób?

Cash back to oferta kierowana przede wszystkim do konsumentów mieszkających w mniejszych miastach, które nie posiadają dobrze rozwiniętej sieni wolnostojących bankomatów. Jeśli nie jest się pewnym czy sklep, z którego się korzysta uczestniczy w programie cash back, najlepiej sprawdzić naklejki znajdujące się na jego drzwiach. Sklepy uczestniczące w programie posiadają naklejkę “Płać kartą i wypłacaj”  – w przypadku kart Mastercard oraz “Visa cash back” – w przypadku kart Visa. W praktyce, cash back oferują wszystkie najpopularniejsze sklepy spożywcze, stacje benzynowe czy sklepy z elektroniką.

Ile kosztuje wypłata cash back?

Co ciekawe, sklep, w którym korzysta się z możliwości wypłaty gotówki za pomocą cash backu, nie ma prawa pobierać żadnej prowizji za wypłatę. Prowizje może pobrać jedynie bank, w którym otworzony jest dany rachunek. W praktyce większość banków oferuje bezpłatne wypłaty cash back. Jeśli opłaty istnieją, zamykają się w kwocie 1-2 złote za jednorazową wypłatę. Cash back nie jest programem popularnym, ale w Polsce dostępny jest od 2006 roku! Mimo dosyć niskiej popularności wśród Polaków, z cash backu chętnie korzystają m.in.: Brytyjczycy czy obywatele Stanów Zjednoczonych, którzy korzystają z programu już od połowy lat 80. W Wielkie Brytanii wypłata typu cash back towarzyszy co czwartym zakupom w sklepach spożywczych i elektronicznych.

 

Dodaj komentarz