Jak nauczyć się oszczędzać?

Oszczędzanie to najważniejsza umiejętność jaką należy posiąść, aby się wzbogacić? Jak nauczyć się oszczędzać w odpowiedni sposób?

Na początek zacznij od zestawień!

Pierwszym krokiem do sumiennego oszczędzania jest systematyczne i okresowe sporządzanie tabeli zawierających zestawienie wszystkich opłat oraz wpłat. Nie potrzeba do tego arkusza kalkulacyjnego, często wystarczy kartka papieru lub notes. Po jednej stronie kartki zapisz wszystkie przewidywane wpływy miesięczne, po drugiej najważniejsze i najbardziej pewne wydatki. Zabieg ten pozwoli Ci na określenie orientacyjnego budżetu na cały miesiąc, a tym samym zminimalizuje sporą nadwyżkę wydatków na jego koniec. Wiele inwestorów poleca rozpoczęcie wielkich oszczędności właśnie przez optymalizacje comiesięcznych wydatków. Człowiek uczy się w ten sposób obchodzenia z pieniędzmi oraz planowania.

Określ cel oszczędzania, nie oszczędzaj dla samego posiadania!

Kolejnym bardzo ważnym postanowieniem w kontekście gromadzenia oszczędności jest jasne ustanowienie celu, dla którego pieniądze się oszczędza. Nieważne czy jest to wydatek konsumpcyjny czy inwestycyjny, jasne określenie swoich celów pomoże utrzymać dyscyplinę oraz nie pozwoli stracić wiary w oszczędzanie. Jako cele oszczędzania wybierz na początek coś małego. Może to być nowy sprzęt AGD do kuchni lub kupno używanego auta. Jeśli kierujesz się bardziej w strony inwestycji, spróbuj przeznaczyć comiesięczne oszczędności na korzystne rachunki oszczędnościowe dostępne w każdym banku.

Z czego można rezygnować?

Sztuka oszczędzania nie polega na odmawianiu sobie każdej dostępnej przyjemności i życiu na sztucznie zaniżanym poziomie. Oszczędzanie z głową oznacza umiejętne oraz szybkie określanie przydatności danego zakupu. Podczas umiejętnego oszczędzania niezbędna okaże się umiejętność prawdziwej wyceny dóbr luksusowych, czyli tych nie pierwszej potrzeby. Ekonomiczne określenie “dobro luksusowe” może być mylące, bo w rzeczywistości oznacza większość rzeczy, bez których człowiek może się obejść. Do dóbr luksusowych zaliczymy zarówno olbrzymi jacht milionera i bilet na piątkową premierę w kinie. Oszczędzanie sprowadza się do przeliczania wartości takiego biletu i decyzji czy lepiej zatrzymać dane pieniądze w portfelu czy wykorzystać je na obejrzenie seansu.

Pilnuj się podczas zakupów!

Największym wrogiem planu oszczędzania są… nieplanowane zakupy. Olbrzymie znaki informujące o postępującej promocji i kilkudziesięcioprocentowych rabatach mogą skutecznie zaprzepaścić możliwość osiągnięcia miesięcznych celów oszczędnościowych. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzać pierwotne ceny produktów, a do sklepów chodzić jedynie ze specjalnie przygotowaną na zakupy listą. W tym miejscu przypomnij sobie definicję dóbr podstawowych i luksusowych. Szybka ocena opłacalności danego zakupu to klucz do satysfakcjonujących oszczędności. Jeśli nie potrafisz opanować się podczas wyprzedaży, przypominaj sobie o swoim celu, na który oszczędzasz. Może nowy komputer jest wart więcej niż trzy pary spodni?

 

 

Dodaj komentarz