Jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Naukę rozsądnego dysponowania pieniędzmi najlepiej zaszczepiać już od najmłodszych lat. Jak nauczyć dziecko efektywnego oszczędzania? Czy jest to w ogóle możliwe?

Wytłumacz ideę oszczędzania!

Bardzo dobrym sposobem na przekonanie dziecka co do zasadności oszczędzania jest przedstawienie tej idei w formie zabawy lub gry. Idealne okażą się wszelkie gry ekonomiczne typu Monopoly czy Eurobuisness. Dzięki nim, dziecko jest w stanie na własnej skórze sprawdzić jakie profity niesie za sobą umiejętne oszczędzanie. Jeśli dziecko jest za młode na gry logiczne, ciekawym rozwiązaniem będzie kupno sztucznej kasy fiskalnej z pieniędzmi. Pomoże to w wytłumaczeniu konceptu pieniądza i wymiany.

Ile da normalna rozmowa?

W przypadku dzieci rozumiejących juz podstawę oszczędzania, warto przeprowadzić uczącą rozmowę, podczas której będą mogły zadać nurtujące je pytania. Pokazując dziecku własny arkusz wydatków i wpływów, czy tłumaczenie bezsensowności ciągłego kupowania na promocji w świetny sposób zachęca je do poszukiwania kolejnych sposobów na oszczędzanie. To rodzic jest pierwszą osobą jaką dziecko bierze jako wzór do naśladowania. Podstawy oszczędzania są bardzo dobrym pretekstem do przeprowadzanie pierwszej poważnej rozmowy!

Pozwól dziecku na kieszonkowe.

Świetną szansą na praktyczną naukę o wartości pieniądze są comiesięczne kieszonkowe lub zapłaty za drobne pracy przy domu. Kilka groszy za pomoc przy odkurzeniu czy wyprowadzeniu psa to nie tylko nauka domowych obowiązków, ale również pierwsze kroki w świat płatnej pracy. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, iż to dziecko decyduje czy wyda zarobione pieniądze w ciągu kilku kolejnych dni czy zostawi je na koniec miesiąca. Zaspokojenie swoich zachcianek będzie skutkować odczuwalnym brakiem pieniędzy pod koniec miesiąca. Dzięki temu dziecko może zbudować sobie piramidę priorytetów, z której będzie korzystać przy każdej wypłacie.

Pamiętaj o unaocznieniu oszczędności!

W przypadku dzieci bardzo ważne jest, aby pamiętać o czysto fizycznym aspekcie oszczędności. Górka pieniędzy, słoik wypełniony do wieczka czy pełna świnka dużo lepiej przemówi do nieznającego jeszcze prawdziwej wartości pieniędzy dziecka. Rosnąca ilość pieniędzy motywuje do kolejnego oszczędzania, zwłaszcza jeśli przyświeca mu wymarzony cel. Starszym dzieciom można sprezentować ich pierwsze konta bankowe. Konta dla młodych niemal zawsze nie posiadają żadnych opłat, a uczą dziecka pojęcia wirtualnego pieniądza. Jest to dobry sposób na wprowadzenie dzieci w świat dorosłego.

Spróbuj odraczać przyjemności.

Badania na dzieciach w latach 60. wykazały, że dzieci poddane ograniczeniom przyjemności osiągały wyższe zarobki oraz lepiej radziły sobie w efektywnym oszczędzaniu. Przy nauce oszczędzania warto zastosować techniki odraczania zakupów na dwa lub trzy dni później. Zabieg ten da dziecku dodatkowy czas na dobre zastanowienie się nad zakupem. Warto przypominać dziecku, że powstrzymanie się od kupna kilku drobiazgów teraz, wyniknie w możliwość kupienia czegoś większego w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz