Czym jest i jak korzystać z usługi moneyback?

Z roku na rok coraz więcej Polaków opłaca swoje zakupy za pomocą karty. Mimo to, wiedza na temat usługi moneyback nadal nie jest powszechna. Na czym to polega? Czy jest to opłacalne?

Czym właściwie jest usługa moneyback?

Moneyback to, w telegramowym skrócie, zwrot środków na konto po przeprowadzeniu transakcji kartą płatniczą. Każdy zakup przy użyciu karty połączonej z rachunkiem bankowym zostaje zapisany, a w ustalonym dniu część z wydatków zostaje zwrócona na konto. Najczęściej dzień ten przypada na połowę miesiąca, a bank przelewa część wydanej kwoty w poprzednim miesiącu. Wielkość zwrotu jest zmienna i różni się w zależności od danej oferty banku. Zwrot oscyluje zwykle między 1% a 5% całych miesięcznych wydatków. Przykładowo, jeśli Twoje wydatki w styczniu osiągnęły wielkość 3 tysięcy złotych, to przy 5% moneybacku otrzymasz 150 złotych zwrotu.

Jakie płatności kwalifikują się do moneybacku?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie wszystkie zakupy karta kwalifikują się do zwrotu typu moneyback. W ofercie swojego znajdziesz listy premiowanych sklepów i rodzajów wydatków, które pozwolą uzyskać zwrot w kolejnym miesiącu. O listę premiowanych wydatków możesz zapytać obsługę swojego banku. Czym są natomiast premiowane programy? To nic innego jak pakiety pewnych wydatków, które mają zachęcić konsumentów do określonych działań. W praktyce oznacza to premiowanie wydatków na m.in.: tankowanie paliwa na stacjach benzynowych czy działań w całości dotyczących konta bankowego takich jak odpowiednia ilość miesięcznych wpływów lub wykonanie pewnej ilości płatności kartą. Użytkownik, który spełni wszystkie postawione wymagania może spodziewać się zwiększonych zwrotów z tytułu comiesięcznego moneybacku.

Ile w praktyce można zaoszczędzić?

Jak wygląda oszczędzanie za pomocą usługi moneyback w praktyce? Regularne spełnianie postawianych przez bank wymogów oznacza od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych premii miesięcznie. Warto pamiętać, że są to pieniędzy, które wydaliśmy, zatem ich pozyskanie nie wymagało rezygnowania z przyjemności lub mniej potrzebnych wydatków. Usługa moneyback dla każdego będzie bardziej lub mniej opłacalna. Wszystko sprowadza się przede wszystkim do sposobu płatności jaką na co dzień uskuteczniamy. Konsumenci korzystający z kart podczas codziennych zakupów z pewnością otrzymają większy zwrot wydatków niż Ci korzystający z gotówki. Moneyback ma zwracać uwagę na wygodę oraz opłacalność korzystania z wirtualnych pieniędzy i zachęcać do zdecydowania się na przeprowadzanie transakcji kartą płatniczą zamiast gotówką.

Czy moneyback jest nadal stosowany?

Mimo niskiej popularności, usługa moneyback jest niezwykle popularna wśród ludzi w młodszym i średnim wieku. Konsumenci nastawieni na oszczędzanie wciąż chętnie korzystają z programów premiowanych, a dodatkowy zastrzyk gotówki w ciągu miesiące jest zawsze miłą niespodzianką. Dodatkowym atutem zwrotu wydatków w postaci moneybacku jest fakt, iż nie ma wymogu rozliczania się z tego przychodu w rocznym rozliczeniu podatkowym. Zwrot moneyback traktowany jest jako sprzedaż premiowa, więc dopiero przekroczenie 2 tysięcy złotych podczas jednorazowego zwrotu oznacza obowiązek rozliczenia się banku z urzędem skarbowym.

 

Dodaj komentarz