Czy bardziej opłaca się zakup kuchenki gazowej czy indukcyjnej?

Kuchenka to obowiązkowy element wystroju kuchni. Jak na niej oszczędzić? Czy bardziej opłaca się zakup kuchenki indukcyjnej czy kuchenki gazowej?

Kuchenki indukcyjne – oszczędzaj czas i energię

Płyty indukcyjne to najnowocześniejszy rodzaj kuchenki dostępnej na rynku. Jego budowa i sposób działania dla wielu jej użytkowników nadal pozostaje zagadką. W jaki sposób działa kuchenka indykcyjna? Specjalne cewki umieszczone pod szklaną płytą wytwarzają zmienne pole elektromagnetyczne. Dzięki temu, w momencie postawienia odpowiedniej stali na powierzchni płyty przekazywane jest ciepło poprzez indukcje. Największymi zaletami kuchenek indukcyjnych są:

  • niesamowicie bezpieczne użytkowanie – brak ognia uniemożliwia podpalenia;
  • łatwość w doszczętnym czyszczeniu dzięki braku kratek – oszczędność czasu;
  • wysoka energooszczędność;
  • bardzo krótki czas gotowanie potraw – oszczędność czasu;
  • niska awaryjność!

Z wykazu zalet wynika, że użytkowanie kuchenki indukcyjnej pozwala zaoszczędzić na czasie oraz energii potrzebnej do przygotowania potrawy. Jednakże, oszczędność czasu i energii należy opłacić wyższą ceną zakupu urządzenia. Koszt kuchenki indukcyjnej to conajmniej 1000 złotych. Do pierwszych wydatków należy doliczyć również koszt specjalnych garnków i patelni.

Kuchenki gazowe – czy napewno tańszy zamiennik?

Kuchenki gazowe królują w starszych zabudowach oraz wśród mieszkańców niechętnie podążających za nowościami technologicznymi. Do działania potrzebują gazu ziemnego, który podobnie jak węgiel, jest paliwem wydobywanym przez człowieka. Mimo opinii bycia staromodnym urządzeniem, oferta kuchenek gazowych nadal obfituje w coraz to nowsze modele. Jak wygląda możliwość oszczędzenia pieniędzy podczas zakupu kuchenki gazowej? Do największych zalet takiego zakupu należą:

  • olbrzymi wybór dostępnych modeli;
  • niska cena zakupu urządzenia – koszt kuchenki gazowej to conajmniej 300 złotych (3 razy mniej od kuchenki indukcyjnej);
  • więcej miejsca na garnki i patelnie;
  • możliwość używania wszystkich garnków.

Biorąc pod uwagę jej zalety, okazuje się, że kuchenka gazowa to dobry wybór dla osób nie posiadających aktualnie większych oszczędności. Charakteryzuje się niemal trzykrotnie niższą ceną wejściową oraz nie wymaga specjalnych garnków czy patelni. Gdzie w takim razie haczyk? Jest to niewątpliwie jej wydajność energetyczna oraz cena gazu. Podczas użytkowania ulatnia się nawet 50% gazu, za który wszak użytkownik i tak płaci. Ponad to istnieje spora możliwość przypalenia naczyń, za które następnie będzie trzeba zapłacić.

Co w takim razie wybrać?

Wybór między kuchenką indukcyjną i gazową to dosyć skomplikowany problem. Największym czynnikiem decydującym będą oszczędności jakie mogą zostać przeznaczone na zakup kuchenki. Kuchenka indukcyjna jest niemal trzykrotnie droższa, ale w długim okresie użytkowania przyniesie oszczędność pieniędzy i czasu. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nowoczesnej kuchenki indukcyjnej, najprawdopodobniej zostaną przy kuchence gazowej. Jest bardziej opłacalna przy zakupie, a oprócz tego idealnie nada się do wynajmowanego mieszkania, które nie będzie służyć przez dłuższy czas.

 

 

Dodaj komentarz